Produkcja Bombek

Polskie rękodzielnictwo

Jak się robi bombki?

Proces rozpoczynamy...

od wykonania przez naszych rzeźbiarzy projektu ozdoby w modelinie plastycznej, następnie rzeźba jest odbijana w gipsie po czym dzielona jest na dwie części (kokile) byśmy mogli odbić je w specjalnie przygotowanej glinie. Ostatnim etapem przygotowania formy jest odlanie jej w aluminium, w przygotowanych wcześniej skrzyniach. Formy odlewa się poprzez stopienie aluminium w specjalnym piecu.

Gotowa aluminiowa forma jest czyszczona i gotowa do produkcji szklanych ozdób choinkowych. Ozdoby wykonywane są ze szkła sodowego. Najpierw szklane rurki rozgrzewa się nad gazowymi palnikami. Rozgrzane szkło staje się podatne na formowanie. Wtedy doświadczony dmuchacz może wykonać z niego dowolny kształt oraz umieścić rozgrzane szkło w formie aluminiowej. Następnie ozdoby są od środka srebrzone azotanem srebra.

Kolejny krok to malowanie bombek, czyli nadawanie im barwnego tła. Pokrywamy powierzchnie ozdób odpowiednimi lakierami, a następnie suszymy. Ostatnim krokiem jest dekorowanie ich przy użyciu farb i brokatów. 

Masz pomysł na swoją własną bombkę?

My ją wykonamy!

Wszystkie dekoracje wykonywane są ręcznie przez utalentowanych oraz wyszkolonych pracowników

Ozdoby wykonywane są ze szkła sodowego